مجله گیفت فا

اپل موزیک یا اسپاتیفای؟ کدام یک بهتر است؟

اپل موزیک یا اسپاتیفای؟

افرادی که علاقمند به حوزه موسیقی اند، نام اپل موزیک و اسپاتیفای به گوششان آشناست. این دو برنامه جزو سرویس های استریم موسیقی هستند که هر کدام با امکانات ویژه، مخاطبان خاصی را به خود جذب کردند. سرویس موسیقی اسپاتیفای یکی از نرم افزارهای قدیمی در حوزه کشف موسیقی های جدید و گوش دادن به موزیک های پر مخاطب استو اپل موزیک نیز به دلیل پشتیبانی کاربران آی او اس تاکنون پیشرفت های زیادی در این عرصه داشته است.
در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با مقایسه اپل موزیک و اسپاتیفای به پاسخ سوالات خود دست یابید.

 تعداد موزیک

تعداد موزیک های موجود در این دو پلتفرم متفاوت است. در پلتفرم اپل موزیک تقریباً ۷۵ میلیون موزیک وجود دارد، در این پلتفرم یک قسمت مجزا به نام اپل پادکست وجود دارد که کاربران می توانند پادکست ها را در آن قسمت جستجو کنند، اما در پلتفرم اسپاتیفای حدود ۷۰ میلیون موزیک وجود دارد که تقریباً ۴ میلیون آن پادکست است.
پس می توانیم نتیجه بگیریم که اپل موزیک نسبت به پلتفرم اسپاتیفای، موزیک های بیشتری را در خود جای داده است. تعداد موزیک های این پلتفرم و همچنین قسمت مجزای پادکست می تواند یک برگ برنده در مقابل پلتفرم اسپاتیفای باشد.

هزینه اشتراک

از نظر هزینه اشتراک هر دو پلتفرم تقریباً هزینه اشتراک مشابه ای دارند، یعنی هزینه اشتراک ماهانه هر پلتفرم تقریباً ۱۰ دلار و هزینه اشتراک سالانه هر دو پلتفرم تقریبا ۱۰۰ دلار است.
پلتفرم اپل موزیک و اسپاتیفای سرویس های مخصوص خانوادگی و دانشجویی دارند( البته در ایران این سرویس ها کاربرد چندانی ندارد). مدل های پرداخت هزینه اشتراک در پلتفرم اسپاتیفای تنوع بیشتری نسبت به پلتفرم اپل موزیک دارد ، اما در مجموع می توان نتیجه گرفت که در بحث هزینه اشتراک هیچ یک از این دو پلتفرم بر دیگری برتری ندارد.

اپل موزیک یا اسپاتیفای؟ کدام یک بهتر است؟

کیفیت پخش موسیقی

از نظر کیفیت موزیک پلتفرم اسپاتیفای کیفیت ۹۶، ۱۹۲ و ۳۲۰ کیلوبایت دارد که با توجه به اشتراک شما کیفیت موزیک در این پلتفرم متفاوت است، برای مثال اگر شما نسخه پایه را تهیه کنید، کیفیت موزیک شما ۹۶ کیلوبایت خواهد بود، اما اگر نسخه پریمیوم تهیه کنید کیفیت موزیک ۳۲۰ کیلوبایت است.

در پلتفرم اپل موزیک کیفیت موزیک ها ۲۵۶ کیلوبایت است، در این پلتفرم دو قابلیت خاص وجود دارد، اولین قابلیت لاسلسه است که به شما امکان شنیدن صدای ضبط شده در استودیو را میدهد و کیفیت آن فوق‌العاده است، قابلیت بعدی اسپیشیال آدیو است که باعث می شود صدا به صورت محیطی پخش شود، یعنی در هنگام استفاده از این قابلیت شما می تواند صدای موزیک را در فضای اطرافتان حس کنید.

دو قابلیت نام برده شده در پلتفرم اپل موزیک اکنون کارآیی خاصی ندارد چون هندزفری ها، هدفون ها و ایرپاد ها از این قابلیت پشتیبانی نمی کنند، همچین این قابلیت مخصوص افرادی است که موزیسین هستن و برای تحلیل به کیفیت اصلی موزیک نیاز دارند.

در نتیجه اگر بخواهیم قابلیت های خاص اپل موزیک را در نظر بگیریم ، برگ برنده در کیفت موزیک به این پلتفرم اختصاص می‌یابد ، اما اکنون که استفاده از این قابلیت ها کاربرد چندانی ندارد، میتوان هردو پلتفرم را در این بخش یکسان دانست.

قابلیت دسترسی

اپل موزیک بر روی تلفن های آیفون و مک بوک ها وجود دارد،کاربران می توانند از اپل موزیک بر روی تلفن های اندروید خود نیز استفاده کنند اما باید به این نکته توجه کنید که کاربران برای استفاده از اپل موزیک بر روی گوشی های اندروید نیاز به اپل آیدی دارند.
در پلتفرم اسپاتیفای کاربران می‌توانند این اپلیکیشن را بر روی انواع و اقسام گوشی و همچنین دسکتاپ نصب کنند،از مقایسه این دو پلتفرم در مورد دسترسی کاربران می توانیم به قابلیت های بیشتر اسپاتیفای اشاره کنیم، در این قسمت برگ برنده اختصاص به پلتفرم اسپاتیفای دارد.

رابط کاربری

رابط کاربری این دو پلتفرم کاملاً متفاوت است و کاربران بر اساس سلیقه، یکی از این دو پلتفرم را انتخاب می کنند،اپلیکیشن اپل موزیک، مانند سایر محصولات اپل محیط ساده و روشن تری نسبت به اسپاتیفای دارد ،اما یکی از قابلیت های خاص اسپاتیفای در این بخش پشتیبانی از زبان فارسی است.

تجربه کاربری

در پلتفرم اپل موزیک قابلیتی به عنوان لایک و دیس لایک موزیک وجود دارد، اما هوش مصنوعی در این پلتفرم ،قابلیت لایک و دیس لایک را چک نمی کند به همین دلیل کارایی زیادی ندارد ، اما در اپلیکیشن اسپاتیفای هوش مصنوعی با توجه به لایک و دیس لایک های شما بیشتر آهنگ های لایک شده را در فهرست موزیک به شما پیشنهاد می دهد و همچنین می توانید موزیک های لایک شده را در یک قسمت مخصوص مشاهده کنید.
در پلتفرم اپل موزیک یک بخش به عنوان اشتراک گذاری وجود دارد و شما می توانید آهنگ مدنظر خود را تنها با یک نفر به اشتراک بگذارید، اما در اپلیکیشن اسپاتیفای شما می توانید یک گروه حداکثر پنج نفره بسازید و آهنگ مدنظر خود را در آن گروه قرار دهید، به صورت کلی اسپاتیفای در بخش اشتراک گذاری آهنگ در شبکه های اجتماعی نسبت به پلتفرم اپل موزیک بسیار قوی تر عمل کرده است.

اپل موزیک یا اسپاتیفای؟ کدام یک بهتر است؟

موزیک ویدیو

اگر شما جزو افرادی هستید که علاقه فراوانی به موزیک ویدیو دارید به شما پیشنهاد می کنیم که از میان این دو پلتفرم، پلتفرم اپل موزیک را انتخاب کنید،پلتفرم اپل موزیک در بخش موزیک ویدیو عملکرد بهتری نسبت به اسپاتیفای دارد ،همچنین شما میتوانید در این پلتفرم از آرتیست مورد علاقه خود حمایت کنید،در اپلیکیشن اپل موزیک به ازای هر ۱۲۷ بار پلی شدن موزیک یک دلار و در اپلیکیشن اسپاتیفای به ازای هر ۲۴۹ بار پلی شدن موزیک یک دلار به سازنده آن داده می شود،در نتیجه در این بخش بهتر است برای حمایت از آرتیست مورد نظر خود به اپل موزیک مراجعه نماید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم به مقایسه میان دو پلتفرم اپل موزیک و اسپاتیفای پردازیم،به صورت کلی با توجه به نکات ذکر شده می توان گفت هر دو پلتفرم قابلیت های یکسانی نسبت به هم دارند، اما ارزش خرید پلتفرم اپل موزیک نسبت به اسپاتیفای بیشتر است؛ زیرا قیمت هر دو برابر است اما موزیک های ارائه شده در اپل موزیک نسبت به اسپاتیفای بیشتر است.
در انتخاب این دو پلتفرم سلیقه کاربران نیز دخیل است، اگر شما به دنبال موسیقی و پادکست های بیشتر هستید به شما پیشنهاد می شود از پلتفرم اپل موزیک و اگر جزو افرادی هستید که تعامل و اشتراک گذاری در فضای اجتماعی برای شما دارای اهمیت است، از پلتفرم اسپاتیفای استفاده کنید.


 

سوالات متداول

تعداد موزیک های اپل موزیک بیشتر است یا اسپاتیفای؟

در اپل موزیک حدود 75 میلیون و در اسپاتیفای حدود 70 میلیون موزیک وجود دارد.

آیا سرویس اپل موزیک و اسپاتیفای از نظر قیمتی بایکدیگر تفاوت دارند؟

در کل خیر ولی در بعضی از پلن ها اختلاف قیمت جزئی دارند.

اسپاتیفای بهتر است یا اپل موزیک؟

تفاوت خیلی خاصی بین این دو سرویس وجود ندارد و در واقع انتخاب بین این دو سرویس سلیقه ای است.

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
فروشگاه
0 موارد محصول
حساب کاربری من